Za urejanje zelenih površin v mestih dva milijona evrov evropskih sredstev
Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je odobrilo evropska sredstva za prenovo Bloudkovega parka v Tivoliju, gradnjo športnega parka Savsko naselje in gradnjo otroškega parka pri bazenu v Slovenj Gradcu. Za te projekte urejanja zelenih površin v mestih bo Evropski sklad za regionalni razvoj prispeval skupno nekaj manj kot dva milijona evrov.
Mestna občina Ljubljana bo v okviru projekta prenove Bloudkovega parka v Tivoliju prenovila igrišče, prvotno postavljeno leta 1960. Prenova bo obsegala 12.052 kvadratnih metrov zunanjih površin ter vključevala nadgradnjo igralnega okolja, obnovitev varnostnih standardov, izboljšanje infrastrukture poti in oživitev prvotnega koncepta igrišča, so danes sporočili z ministrstva.
Za projekt v vrednosti 1,41 milijona evrov bo Evropski sklad za regionalni razvoj prispeval 410.000 evrov.
V okviru projekta gradnje športnega parka Savsko naselje bo občina izvedla vzdrževalna dela na 17.432 kvadratnih metrih zunanjih površin. Dela bodo vključevala odstranitev vseh "nekonsistentnih, stihijsko umeščenih in dotrajanih" elementov, ograj in urbane opreme. Zgradila bo tudi krožno tlakovano pot s prečnimi povezavami, ob kateri bo uredila utrjene površine z urbano opremo in telovadnimi napravami.
Za projekt v vrednosti 1,72 milijona evrov bo evropski sklad prispeval 316.000 evrov.
Evropska sredstva bo prejel tudi projekt gradnje otroškega parka pri bazenu v Slovenj Gradcu, v okviru katerega bo tamkajšnja občina po navedbah ministrstva vzpostavila kakovostne zelene površine ter zgradila javno igrišče za otroke in mladostnike.
Zasnova otroškega parka temelji na trajnostnih načelih. Uporabili bodo naravne materiale ter zasadili avtohtone rastlinske vrste, ki bodo prispevale k izboljšanju bivalnih pogojev, zmanjšanju toplotnih otokov in zadrževanju padavinskih voda.
Park bo na 7957 kvadratnih metrih ponujal varno in spodbudno okolje za gibanje, igro in druženje ter vključeval izobraževalne elemente za ozaveščanje otrok in mladostnikov o pomenu varstva narave in trajnostnega razvoja, so poudarili. Za projekt v vrednosti 2,54 milijona evrov bo evropski sklad prispeval 1,25 milijona evrov.
Vse tri sofinancirane projekte izvajajo v okviru programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027. So del prednostne naloge zelene preobrazbe za podnebno nevtralnost ter zasledujejo cilj izboljšanja varstva in ohranjanja narave ter biotske raznovrstnosti in zelene infrastrukture, pa tudi zmanjšanja vseh oblik onesnaževanja, so dodali.