#EUface

Novica 16.7.2018 12:16

Na varno uporabo interneta ne pozabimo niti med počitnicami

V točki osveščanja o varni rabi interneta in novih tehnologij Safe.si, ki deluje v sklopu ljubljanske fakultete za družbene vede, so pripravili nasvete za varno uporabo mobilnih telefonov, interneta in računalnikov med počitnicami. S tem želijo ponovno spomniti mlade in njihove starše na pasti in tveganja, s katerimi se vsakodnevno srečujejo.

Počitnice so čas počitka od šole pa tudi drugih vsakodnevnih obveznosti. Ker otroci in najstniki niso obremenjeni s šolskimi obveznostmi, se lahko zelo hitro zgodi, da preveč časa posvetijo zabavi z video igrami in družabnimi omrežji, so opozorili v omenjeni točki in dodali, da sta do dve uri na dan pri najstnikih in do ure na dan pri mlajših več kot dovolj za mobilni telefon, igralno konzolo ali računalnik. Preostali čas naj bo namenjen drugim aktivnostim, kot so igra, branje, šport, druženje s prijatelji, aktivnosti v naravi in podobno.

Staršem je pogosto težko spremljati in pomagati svojim otrokom pri uporabi interneta, a je pogosto že dovolj, da se z njimi pogovarjajo in jih sprašujejo stvari, ki jih sami ne razumejo. S svojim kritičnim mišljenjem in izkušnjami lahko prepoznajo in opozorijo na tveganja ter preprečijo, da bi otroci zabredli v težave.

Otroci in najstniki, ki jim manjka življenjskih izkušenj, so namreč še veliko bolj na udaru in hitreje ter pogosteje podležejo tveganjem spleta. Zato je ključnega pomena, da jim starši nudijo pomoč in oporo, tako da spremljajo, kaj na internetu in mobilnih telefonih počnejo, se o tem z njimi pogovarjajo in jih opozarjajo na posamezna tveganja.

Mladostniki, pa tudi številni odrasli se radi fotografirajo in snemajo doma, na vrtu, na plaži, v lokalih in drugod. Pri tem nastanejo različne bolj ali manj zabavne fotografije in video posnetki. Zelo pomembno je, da se starši z najstniki pogovorijo, kakšni posnetki so primerni za objavo na družabnih omrežjih in kakšni so primerni za deljenje z vrstniki prek različnih aplikacij.

Neprimerni za objavo in deljenje so vsi posnetki, ki razkrivajo zasebnost posameznika, na katerih je posamezniki v neprijetnih položajih, intimne fotografije, opozarjajo v točki. Takšne fotografije lahko pri drugih sprožijo posmeh, zaničevanje, kar lahko vodi v psihološke težave ali težave pozneje v življenju, denimo pri iskanju službe.

Seksting med najstniki priljubljen, a intimni posnetki so lahko hitro zlorabljeni

Pri tem še posebej opozarjajo na seksting, ki je med najstniki zelo priljubljen. Gre za izmenjavo intimnih fotografij ali video posnetkov med dvema zaljubljencema, a lahko prejemnik slike razpošlje dalje, to pa lahko vodi v težave v šoli, nadlegovanje vrstnikov, prejemanje nespodobnih ponudb idr. Treba se je zavedati, da se širjenje fotografij gole mladoletne osebe lahko šteje kot kaznivo dejanje širjenja posnetkov spolnih zlorab otrok, so opozorili v točki.

Po njihovih navedbah lahko s prehitro objavo na družabnem omrežju o sebi razkrijemo nekaj, kar bomo lahko obžalovali. Predvsem mladostniki pogosto objavljajo impulzivno in ne premislijo o možnih posledicah. Pomembno je, da se pred vsako objavo vprašamo, ali ta razkriva kakšne podatke o meni, ki mi lahko na kakršen koli način škodijo danes ali v prihodnosti. Če je odgovor pritrdilen, ali pa nismo prepričani, potem slike ali zapisa ne objavimo.

Na spletu je veliko prevarantov, ki skušajo na različne načine pretentati uporabnike interneta. Prevaranti so zelo pretkani in znajo z različnimi tehnikami ujeti žrtve v svojo past. Zato priporočamo previdnost pri stikih z neznanci. Če postanemo žrtev izsiljevanja, se obrnemo na policijo.

Starši naj bodo še posebej pozorni na svoje mlajše otroke, ki lahko postanejo žrtve groominga, to je navezovanje stikov za spolne namene preko tehnologije z mlajšimi od petnajst let. Pozorni naj bodo predvsem na morebitne spremembe vedenja otroka v povezavi z uporabo mobilnega telefona ali interneta in na klice iz neznanih številk. Grooming je kazniv in ga je treba prijaviti policiji, otroka pa zaščititi, so še navedli v točki.