#EUface

Zgodba 24.3.2017 17:31

Na razpravi v Hiši EU o možnih alternativah za novo Evropo

Sogovorniki so danes na razpravi v ljubljanski Hiši EU govorili o možnih alternativah za novo Evropo in se na več točkah strinjali, da je treba biti bolj proaktiven - v okviru institucij in med državljani. Dejali so še, da je potreben voditelj z zdravo vizijo, saj je primanjkuje tako v Sloveniji kot Evropi.

Ob začetku razprave voditeljev so izpostavili, da se je velikost Evropske unije v zadnjih 20 letih skoraj podvojila in da se je širitvam le prilagajala, a nikoli zares reformirala. EU se dandanes nahaja v novih okoliščinah. Treba pa je odpreti tudi razpravo o temeljih EU in naših interesih, je dejal direktor zavoda Evropa misli Dragan Barbutovski.

"Evropsko unijo moramo začeti dojemati kot stvar notranje politike in ne zunanje, brez tega bomo ostali preslišani," je dodal uvodno misel pred razpravo.

Predsednik DZ Milan Brglez je bil kritičen do geopolitične razdeljenosti EU, a je opomnil, da je rešitev v vključevanju lastnega znanja in da je treba v prihodnje poiskati tisto znotraj EU, kar bo ugodno tudi za Slovenijo. To pa po njegovem prepričanju ne bo eden od petih scenarijev o prihodnosti EU, ki jih je predložila Evropska komisija, ampak neka šesta možnost, ki bo sestavljena iz skupnih imenovalcev.

Podobno je dejal tudi evropski poslanec Franc Bogovič (EPP/SLS) in izpostavil, da bo solidarnost v prihodnje zelo pomembna, saj so nekatere države hitrejše in druge počasnejše.

Kot pomanjkljivost EU pa so govorci izpostavili pomanjkanje vizije, kar velja tudi za Slovenijo. Prioritete bi morale izhajati iz državljanov in odražati zadeve, ki olajšajo življenje in omogočajo širšo perspektivo, je dodal Brglez. Evropski poslanec Igor Šoltes (Zeleni) je prav tako dejal, da so državljani premalo vključeni, prav tako pa je moč čutiti opešanost vodstvenih struktur.

"Izbira voditeljev je včasih kompromis, ki pa ne prinese vedno najboljše rešitve," je dejal Šoltes.

Ksenija Špiler Božič iz BB Consulting je medtem izpostavila, da ljudje potrebujejo voditelje z zdravo vizijo, ki jim lahko sledijo in se ne začnejo ozirati naokoli po neformalnih populističnih voditeljih.

Na drugi strani pa je mladi direktor startupa ToshI Matic Bitenc dejal, da bi morala biti EU ponovno vir navdiha in ne igrati "defenzivno", morala bi biti pogumnejša in hitrejša v izpeljavi svojih programov.

Dal je še pobudo za vzpostavitev evropskega medija, ki bi se ustvarjal po celi Evropi in pomagal pri povezovanju. Predlog pa je naletel na mešane občutke tako med govorici kot občinstvom. Eden od ugovorov je bil, da bi tovrsten medij morda deloval preveč propagandno.

Direktor podjetja Avant Matej Čer je medtem poudaril, da se še vedno preveč ukvarjamo s posledicami in debatiramo na stari način. Po njegovem je treba najprej razumeti digitalizacijo in infrastrukturo, ki nas obdaja, če jo bomo razumeli in obvladali med prvimi, bomo lahko to izvažali. Opozoril pa je, da je treba prilagoditi in urediti zakonodajo za nove vrste ekonomije, kakršen je AirBnB.

Pred zasedanjem predsednikov držav in vlad EU v Rimu ob obletnici podpisa rimske pogodbe so na razpravi danes še izrazili upanje, da to ne bo le še en termin za skupinsko fotografiranje in rokovanje.